Založ si blog

Družstvo, ktoré nám závidel celý svet. Volali ho “zázrak”

Aj v Československu sme mali možnosť na vlastné oči vidieť rozkvet jedného družstva, ktoré nám závidel celý svet a do ktorého sa chodili pozerať ľudia z celej republiky. Na svoju dobu malo ambiciózne ciele, dnes sa to môže zdať až neuveriteľné, ako družstvo prosperovalo. Na svojom vrchole v roku 1989 dosiahli jeho tržby 7 miliárd korún a bolo v zisku takmer 830 miliónov. To družstvo sa volalo Slušovice a bolo známe aj ako „štát v štáte”, alebo o ňom hovorili aj ako o kapitalistickom zázraku v socialistickom Československu.

Bolo to družstvo, ktoré viedol jeho predseda František Čuba takým spôsobom, že v ňom chceli byť všetci najlepší a malo aj svoj systém, ktorý priťahoval tých najlepších. Všetci chceli pracovať pre Slušovice aj napriek tomu, že sa tu netolerovala priemernosť. Dokonca aj v krčme na pive sa hovorilo o práci, a ako ju zlepšiť. Ľudia tu mali nadpriemerné platy, svoje nákupy platili platobnými kartami a kupovali oblečenie tuzexového typu v družstevných predajniach. O svojich členov sa družstvo vzorne staralo, preslávilo sa aj systémom s názvom Klub dôchodcov, ktorý garantoval starostlivosť každému, kto v družstve pracoval minimálne 10 rokov. Členovia mali možnosť vycestovať aj do zahraničia.

Družstvo obchodovalo s Európou, Amerikou aj Áziou. Malo vlastnú banku. Vyrábali tu široký sortiment výrobkov od jogurtov cez pneumatiky, počítače až po kravíny. Mali dokonca aj vlastnú leteckú spoločnosť. Snom predsedu družstva Františka Čubu bolo aj to, aby sa do Slušovíc jazdilo po diaľnici, čo sa mu nakoniec aj podarilo a dodnes tu vedie štvorprúdová cesta.

Zdroj fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/JZD_Slušovice

Slušovice nakoniec museli padnúť pri zmene politického režimu v roku 1989. Politikom sa nepáčilo jeho vedenie a Slušovice nazývali “temnými žilkami prerastajúcimi potravinárstvom ”. Očividne nerozumeli prínosom pre jeho členov, zamestnancov a vlastne aj celú spoločnosť.

Našim cieľom v tomto blogu bolo poukázať, že aj v našich končinách, keď je družstvo v správnych rukách a má dobré podmienky na podnikanie, dokáže vybudovať veľké hodnoty. 

Aj v našom Tradičnom družstve máme ambiciózne ciele. Podporujeme rozvoj elektromobility a nabíjacích staníc. Naším cieľom je získať príjem z každého predaného kw el.energie. Taktiež vďaka spoluvlastníctvu licencovanej platobnej inštitúcie podporujeme projekty platobnej brány, ktorá je určená pre e-shopy, ale aj pre korporátne riešenia s existujúcim klientským trhom. Ak chcete vedieť čomu sa venujeme, spoznajte nás bližšie napríklad vo videu TU. Môžete si prečítať aj ďalšie naše blogy, v ktorých sa venujeme družstevníctvu a družstvám.

Členovia Tradičného družstva

Zdroj o družstve Slušovice: YouTube, František Čuba: Slušovický zázrak 

Tradičné družstvo – zrodilo sa a rastie v čase ekonomickej recesie

30.06.2022

Družstvá boli vo svojej podstate zakladané vždy z popudu potreby riešiť krízovú situáciu, v ktorej si jednotlivec sám ťažko poradil. Nebolo to inak ani v prípade vzniku nášho Tradičného družstva, ktoré vznikalo najmä z dôvodu narušenia kontinuity dlhoročného projektu, ktorého sa protiprávne zmocnila úzka skupina osôb. Ako to už býva v realite, spravodlivosť si [...]

Čelíme prudkému zdražovaniu dovoleniek. Spúšťame predaj Last Minute pobytov

23.06.2022

Medzi základné princípy družstevníctva patrí spolupráca, vzájomná pomoc a solidarita. V našom družstve ich vieme uplatniť aj v takej oblasti akou sú lacnejšie dovolenky. V dnešných časoch čelíme prudkej inflácii a zdražovaniu takmer všetkého. Národná banka Slovenska už oznámila, že s dvojcifernou infláciou môžeme počítať aj na budúci rok. Zvyšujúce ceny [...]

Poznáte výhody ekonomiky zdieľania? Spoznajte s nami “kooperatívne dovolenkovanie“

12.06.2022

Je zaujímavé, že keď sa veci pomenujú modernejším spôsobom, ľudia k nim majú väčšiu dôveru. Keď sa povie zdieľaná ekonomika (sharing economy), mnohí ľudia zbystria pozornosť a sú ochotní počúvať, lebo im to evokuje niečo nové, dobré a prospešné pre nich, kde dokážu ušetriť svoje peniaze. Jedno príslovie hovorí, že pre stromy nevidíme les, a tak aj my niekedy [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

Spoločnosť Bélu Kélera

08.02.2023 23:54

Naša spoločnosť sa venuje prezentácii hudobného odkazu skladateľa, huslistu a dirigenta Bélu Kélera (1820 - 1882), najslávnejšieho rodáka z Bardejova.

1. BASKET KLUB Michalovce

1.BASKET KLUB MICHALOVCE

08.02.2023 23:51

Sme mládežnícky basketbalový klub v Michalovciach.

dve percentá dane, Pravda, 2%

MAMILA, o. z.

08.02.2023 23:44

MAMILA poskytuje pomoc a podporu počas celej doby dojčenia. Vypĺňa priestor medzi túžbou žien dojčiť a zdrvujúcou realitou, s ktorou sa stretávajú.

QUASARS

QUASARS

08.02.2023 23:37

OZ QUASARS už 15 rokov úspešne zastrešuje koncertné a edukatívne projekty súboru Quasars Ensemble - držiteľa Krištáľového krídla za rok 2013 v kategórii Hudba.

Tradičné družstvo

Združujeme viac ako tisícku členov družstva zo Slovenska, Poľska a Českej republiky a ďalších štátov EU, záujemcov o projekt zameraný na tvorbu pasívnych príjmov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 21460x
Priemerná čítanosť článkov: 1651x

Autor blogu

Kategórie