Založ si blog

Družstvo, ktoré nám závidel celý svet. Volali ho “zázrak”

Aj v Československu sme mali možnosť na vlastné oči vidieť rozkvet jedného družstva, ktoré nám závidel celý svet a do ktorého sa chodili pozerať ľudia z celej republiky. Na svoju dobu malo ambiciózne ciele, dnes sa to môže zdať až neuveriteľné, ako družstvo prosperovalo. Na svojom vrchole v roku 1989 dosiahli jeho tržby 7 miliárd korún a bolo v zisku takmer 830 miliónov. To družstvo sa volalo Slušovice a bolo známe aj ako „štát v štáte”, alebo o ňom hovorili aj ako o kapitalistickom zázraku v socialistickom Československu.

Bolo to družstvo, ktoré viedol jeho predseda František Čuba takým spôsobom, že v ňom chceli byť všetci najlepší a malo aj svoj systém, ktorý priťahoval tých najlepších. Všetci chceli pracovať pre Slušovice aj napriek tomu, že sa tu netolerovala priemernosť. Dokonca aj v krčme na pive sa hovorilo o práci, a ako ju zlepšiť. Ľudia tu mali nadpriemerné platy, svoje nákupy platili platobnými kartami a kupovali oblečenie tuzexového typu v družstevných predajniach. O svojich členov sa družstvo vzorne staralo, preslávilo sa aj systémom s názvom Klub dôchodcov, ktorý garantoval starostlivosť každému, kto v družstve pracoval minimálne 10 rokov. Členovia mali možnosť vycestovať aj do zahraničia.

Družstvo obchodovalo s Európou, Amerikou aj Áziou. Malo vlastnú banku. Vyrábali tu široký sortiment výrobkov od jogurtov cez pneumatiky, počítače až po kravíny. Mali dokonca aj vlastnú leteckú spoločnosť. Snom predsedu družstva Františka Čubu bolo aj to, aby sa do Slušovíc jazdilo po diaľnici, čo sa mu nakoniec aj podarilo a dodnes tu vedie štvorprúdová cesta.

Zdroj fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/JZD_Slušovice

Slušovice nakoniec museli padnúť pri zmene politického režimu v roku 1989. Politikom sa nepáčilo jeho vedenie a Slušovice nazývali “temnými žilkami prerastajúcimi potravinárstvom ”. Očividne nerozumeli prínosom pre jeho členov, zamestnancov a vlastne aj celú spoločnosť.

Našim cieľom v tomto blogu bolo poukázať, že aj v našich končinách, keď je družstvo v správnych rukách a má dobré podmienky na podnikanie, dokáže vybudovať veľké hodnoty. 

Aj v našom Tradičnom družstve máme ambiciózne ciele. Podporujeme rozvoj elektromobility a nabíjacích staníc. Naším cieľom je získať príjem z každého predaného kw el.energie. Taktiež vďaka spoluvlastníctvu licencovanej platobnej inštitúcie podporujeme projekty platobnej brány, ktorá je určená pre e-shopy, ale aj pre korporátne riešenia s existujúcim klientským trhom. Ak chcete vedieť viac o tom čomu sa venujeme, spoznajte nás bližšie. 

Členovia Tradičného družstva

Zdroj o družstve Slušovice: YouTube, František Čuba: Slušovický zázrak 

Družstvá sa starajú aj o naše zdravie a majetok

13.05.2022

Mnohí ľudia ani len netušia, že o ich zdravie a majetok sa stará družstvo. Ako to myslíme? Tak, že aj na Slovensku pôsobia poisťovne, ktoré majú hlboké družstevné korene. Napríklad na Slovensku pôsobí už viac ako 10 rokov poisťovňa Union, ktorá je dcérskou spoločnosťou holandskej spoločnosti Achmea B.V. Achmea je jednou z najväčších družstevných [...]

Družstvá v mediálnom priestore. Mohli by sa stať obrancami pravdy?

05.05.2022

Málokto vie, že družstvá pôsobia aj v mediálnej oblasti. Napríklad v oblasti vydávania kníh a periodík, až po rozhlasové a televízne vysielanie. Vo svete sú známe aj tlačiarenské družstvá, ale aj také, ktoré publikujú software a programujú. V poslednej dobe rastie ich záujem o pôsobenie aj v informačných a komunikačných technológiách. Ako už veľmi dobre vieme, v [...]

Mať zaručený dôstojný dôchodok nie je utópia. Ako to robia v Mondragone?

15.04.2022

Nie je tomu tak dávno, keď bežní ľudia na Slovensku išli do dôchodku z rovnakého podniku, do ktorého ako mladí vstupovali. Mali celý svoj život zabezpečenú istú prácu a istý stabilný príjem. Dnes je doba, kedy počas života nielenže zmeníte spoločnosť v ktorej pracujete, ale je už čoraz bežnejšie, že sa musíte niekoľkokrát rekvalifikovať, aby ste sa udržali na [...]

Progresívne Slovensko / Michal Šimečka /

Progresívne Slovensko prestáva podporovať pokračovanie súčasnej vlády

25.05.2022 12:12

Hnutie tak reagovalo na schválenie prorodinných opatrení z Matovičovej dielne, ktoré majú Slovensko stáť viac ako miliardu eur ročne.

Karanténa

Voliči v karanténe dostanú v obecných a krajských voľbách šancu voliť doma

25.05.2022 11:35

Predpokladá to zákon o špeciálnom spôsobe hlasovania pre tieto spojené voľby, ktorý podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Pohotovostná motorizovaná jednotka  / Polícia / Protest / Demonštrácia / NR SR /

Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona o Policajnom zbore

25.05.2022 11:08

Zavedie sa tak základná štruktúra polície, zrušia sa menovky na rovnošatách policajtov a pribudnú im nové právomoci.

Boris Nemcov

Klus: Ulica Borisa Nemcova patrí do Bratislavy, je správne, že bude ruským diplomatom na očiach

25.05.2022 10:45

Ulica pomenovaná po zastrelenom kritikovi Putinovho režimu vznikla premenovaním Godrovej ulice, na ktorej sídli aj ruská ambasáda na Slovensku.

Tradičné družstvo

Združujeme viac ako tisícku členov družstva zo Slovenska, Poľska a Českej republiky a ďalších štátov EU, záujemcov o projekt zameraný na tvorbu pasívnych príjmov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 9478x
Priemerná čítanosť článkov: 1354x

Autor blogu

Kategórie