Založ si blog

Poznáte výhody ekonomiky zdieľania? Spoznajte s nami “kooperatívne dovolenkovanie“

Je zaujímavé, že keď sa veci pomenujú modernejším spôsobom, ľudia k nim majú väčšiu dôveru. Keď sa povie zdieľaná ekonomika (sharing economy), mnohí ľudia zbystria pozornosť a sú ochotní počúvať, lebo im to evokuje niečo nové, dobré a prospešné pre nich, kde dokážu ušetriť svoje peniaze. Jedno príslovie hovorí, že pre stromy nevidíme les, a tak aj my niekedy nevidíme poklad, ktorý máme pred očami. 

Ekonomika zdieľania je podľa Wikipédie podmnožinou tzv. kolaboratívnej ekonomiky, čo nie je nič iné ako ekonomika spolupráce. Tu sa dostávame k pointe, že družstevníctvo ako ho na Slovensku poznáme, je do veľkej miery to isté len v “retro” vydaní. Keď sa však povie “družstvo” alebo “družstevníctvo”, mnohí si predstavia niečo zastaralé, prežité, čo skončilo po roku 1989. 

Družstevníctvo však zažíva obrodu, pretože práve v časoch kríz sa ľudia spájajú, aby si pomohli. Ľudia sa naprieč celou našou planétou združujú do družstiev hlavne preto, aby boli efektívnejší ako jednotlivci, aby si naplnili svoje potreby a aby využívali aktíva, ktoré si spoločne vytvoria. Aj preto sú družstvá prítomné v rozmanitých odvetviach hospodárstva, všade tam, kde je potreba pre ľudí vyššia ako len dosahovanie zisku a kde je zároveň prítomná potreba efektívneho využívania zdrojov. 

V našom Tradičnom družstve sme si stratégiu (know-how) na budovanie našich pasívnych príjmov nastavili cez odvetvie cestovného ruchu a dovolenkovania, pretože z praxe vieme, že každý človek chce, ale aj potrebuje minimálne 1-2 x do roka oddych a dovolenku na zotavenie po náročnej práci. Môže sa aj v cestovnom ruchu použiť ekonomika zdieľania ako nástroj na lacnejšie dovolenkovanie? Čo myslíte? 

Otázka znela: Ako zabezpečiť lacnejšie dovolenkovanie pre nás členov? Odpoveď je jednoduchá. Tak, že členovia budeme sami vlastniť dovolenkové nehnuteľnosti, kde si nebudeme platiť za ubytovanie. Bežní členovia družstva chodíme na dovolenky v priemere 1-2x do roka a na tieto účely si nepotrebujeme kupovať celý apartmán. Povedzme si pravdu, koľko ľudí si dnes dovolí kúpiť vlastnú dovolenkovú nehnuteľnosť? Ak sa však ľudia spoja, je to reálnejšie a pre tisícky členov je to aj efektívnejšie. Rok má cca 52 týždňov a ak je dovolenková nehnuteľnosť obývateľná počas celého roku, stovky členov družstva so svojimi rodinami si tak prídu na svoje. Je dôležité, aby dovolenková nehnuteľnosť vlastnená členmi bola obývateľná celoročne, pretože tak ulahodí rozmanitosti našej členskej základne. Niekto rád dovolenkuje v lete, niekto v zime a niekto zase rád v jeseni alebo na jar. Z praxe vieme, že ak má nehnuteľnosť „dobrú adresu“, členovia sa opakovanie so svojimi rodinami do nej vracajú.

Práve preto sme sa rozhodli v našom družstve kúpiť Hotel Raj v Slovenskom raji a stať sa tak spoluvlastníkmi celoročnej dovolenkovej nehnuteľnosti. Momentálne prebieha modernizácia Hotela Raj, aby sme ešte viac zatraktívnili náš jedinečný dovolenkový program PV. Vďaka tomuto programu nemusíme platiť za ubytovanie vo vlastných nehnuteľnostiach, ale iba prívetivý zámenný poplatok za celý apartmán na 1 týždeň. V súčasnosti sa tento poplatok pohybuje na úrovni 119 eur/ apartmán/ týždeň. Vďaka dovolenkovému programu môžeme navštevovať aj iné súkromné apartmány po celom svete, s ktorými sa družstvo dohodlo na zámene pobytu, čo je navyše ekonomicky výhodnejšie, ako štandardné možnosti oddychu. K dispozícii máme viac ako 2700 dovolenkových destinácií. Prakticky tak efektívne využívame naše spoločné zdroje a prispievame k udržateľnému podnikaniu v cestovnom ruchu. Pokojne môžeme nazvať systém nášho dovolenkovania „kooperatívnym dovolenkovaním“.

Ak chcete vedieť čomu sa venujeme, spoznajte nás bližšie napríklad vo videu TU. Môžete si prečítať aj ďalšie naše blogy, v ktorých sa venujeme družstevníctvu a družstvám.

Členovia Tradičného družstva

Tradičné družstvo – zrodilo sa a rastie v čase ekonomickej recesie

30.06.2022

Družstvá boli vo svojej podstate zakladané vždy z popudu potreby riešiť krízovú situáciu, v ktorej si jednotlivec sám ťažko poradil. Nebolo to inak ani v prípade vzniku nášho Tradičného družstva, ktoré vznikalo najmä z dôvodu narušenia kontinuity dlhoročného projektu, ktorého sa protiprávne zmocnila úzka skupina osôb. Ako to už býva v realite, spravodlivosť si [...]

Čelíme prudkému zdražovaniu dovoleniek. Spúšťame predaj Last Minute pobytov

23.06.2022

Medzi základné princípy družstevníctva patrí spolupráca, vzájomná pomoc a solidarita. V našom družstve ich vieme uplatniť aj v takej oblasti akou sú lacnejšie dovolenky. V dnešných časoch čelíme prudkej inflácii a zdražovaniu takmer všetkého. Národná banka Slovenska už oznámila, že s dvojcifernou infláciou môžeme počítať aj na budúci rok. Zvyšujúce ceny [...]

Družstvá ako štíty proti chorobám ekonomiky a Covid-19.

04.06.2022

Vedeli ste, že aj družstvá majú svoj medzinárodný deň? Medzinárodný deň družstiev (MDD) vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16.decembra 1992 a slávi sa prvú júlovú sobotu. Tento rok pripadá na 2.júla. Ústrednú tému tohtoročného MDD vyjadruje slogan: “Družstvá budujú lepší svet.” Či tomu veríte alebo nie, družstvá skutočne budujú lepší svet. Sú [...]

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

Tradičné družstvo

Združujeme viac ako tisícku členov družstva zo Slovenska, Poľska a Českej republiky a ďalších štátov EU, záujemcov o projekt zameraný na tvorbu pasívnych príjmov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 30842x
Priemerná čítanosť článkov: 2372x

Autor blogu

Kategórie