Založ si blog

Prečo sme sa rozhodli pre družstvo

Koncept  kooperatívneho vlastníctva  je fenomén, ktorý je na svete už vyše 170 rokov. Málokto však vie, že na jeho začiatkoch bol Slovák Samuel Jurkovič zo Sobotišťa a založil ho s cieľom povzniesť gazdovstvá (majetok) slovenského ľudu. V tomto úvodnom blogu sa nechceme zaoberať históriou, len uvedieme základné fakty, prečo sme sa aj my rozhodli pre tento model podnikania. 

Je overený

Je to overený obchodný model, ktorý je stabilný voči vonkajším vplyvom a možno práve preto prekonal monarchiu, dve svetové vojny, totalitu a stále je medzi nami. 

Je spravodlivý

Družstvo je model podnikania, ktorý predstavuje najspravodlivejšie usporiadanie ekonomických vzťahov a prerozdeľovanie ziskov. Samotní členovia vlastnia podnik, riadia ho a kontrolujú.

Je udržateľný

Družstevníctvo je podporované naprieč všetkými ideológiami, či už to boli komunisti, sociálni demokrati, neomarxisti, anarchisti, liberáli… je to racionálny krok k progresívnemu modelu spoločnosti. Družstvá sú východiskom pre rozvoj lokálnej ekonomiky, podpory zamestnanosti v regiónoch a v rozvoji sociálnej spravodlivosti. Podporujú princíp udržateľnosti.  

Jedným z princípov družstevníctva je aj šírenie myšlienok spolupráce a vzájomnej pomoci medzi širokú verejnosť. Preto sme sa rozhodli aj touto cestou, blogovaním, šíriť povedomie o družstevníctve na Slovensku. Nebudeme ale len teoretizovať, ale budeme aj prakticky na našej vlastnej činnosti ukazovať, ako sa dá aj v dnešnej dobe vzájomnou spoluprácou tvoriť hodnoty, aby z nich mal každý zúčastnený prospech.

Kolektív členov Tradičného družstva 

Ak chcete vedieť čomu sa venujeme, spoznajte nás bližšie napríklad vo videu TU. Môžete si prečítať naše blogy, v ktorých sa venujeme družstevníctvu a družstvám.

Tradičné družstvo – zrodilo sa a rastie v čase ekonomickej recesie

30.06.2022

Družstvá boli vo svojej podstate zakladané vždy z popudu potreby riešiť krízovú situáciu, v ktorej si jednotlivec sám ťažko poradil. Nebolo to inak ani v prípade vzniku nášho Tradičného družstva, ktoré vznikalo najmä z dôvodu narušenia kontinuity dlhoročného projektu, ktorého sa protiprávne zmocnila úzka skupina osôb. Ako to už býva v realite, spravodlivosť si [...]

Čelíme prudkému zdražovaniu dovoleniek. Spúšťame predaj Last Minute pobytov

23.06.2022

Medzi základné princípy družstevníctva patrí spolupráca, vzájomná pomoc a solidarita. V našom družstve ich vieme uplatniť aj v takej oblasti akou sú lacnejšie dovolenky. V dnešných časoch čelíme prudkej inflácii a zdražovaniu takmer všetkého. Národná banka Slovenska už oznámila, že s dvojcifernou infláciou môžeme počítať aj na budúci rok. Zvyšujúce ceny [...]

Poznáte výhody ekonomiky zdieľania? Spoznajte s nami “kooperatívne dovolenkovanie“

12.06.2022

Je zaujímavé, že keď sa veci pomenujú modernejším spôsobom, ľudia k nim majú väčšiu dôveru. Keď sa povie zdieľaná ekonomika (sharing economy), mnohí ľudia zbystria pozornosť a sú ochotní počúvať, lebo im to evokuje niečo nové, dobré a prospešné pre nich, kde dokážu ušetriť svoje peniaze. Jedno príslovie hovorí, že pre stromy nevidíme les, a tak aj my niekedy [...]

Alexej Navaľnyj

Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

23.02.2024 17:07

Navaľného matka odmietla vyjednávať s vyšetrovateľmi, pretože tí nemajú právomoci rozhodnúť, ako a kde má pochovať syna.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Čaputová: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

23.02.2024 16:37

Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda.

Ľudmila Navaľná

Ruské propagandistické weby šíria falošný príhovor Navaľného matky

23.02.2024 16:30

Falošná zvuková nahrávka má byť adresovaná Navaľného jeho manželke Juliji.

Islamský džihád, výbuch, bomba, džanín

Izrael pomocou dronu zlikvidoval ďalšieho člena Islamského džihádu

23.02.2024 16:10

Muž sa údajne počas uplynulých niekoľkých mesiacov zapojil do viacerých útokov na izraelské komunity a armádne pozície.

Tradičné družstvo

Združujeme viac ako tisícku členov družstva zo Slovenska, Poľska a Českej republiky a ďalších štátov EU, záujemcov o projekt zameraný na tvorbu pasívnych príjmov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 25942x
Priemerná čítanosť článkov: 1996x

Autor blogu

Kategórie