Družstevníctvo má svoje úspechy aj v cestovnom ruchu

9. apríla 2022, Tradičné družstvo, Nezaradené

Fenomén družstevnej spolupráce je rozvinutý po celom svete. Vedeli ste, že má svoje uplatnenie aj v cestovnom ruchu? V tomto krátkom blogu si predstavíme švajčiarske družstvo Migros, ktorého zakladateľ mal za cieľ umožniť bežným Švajčiarom aby mohli dovolenkovať, tzv. Prázdniny pre všetkých (Ferien für alle). Pre zakladateľa tohto družstva Gottlieba Duttweilera bolo od začiatku najdôležitejšie to, aby družstvo bolo prospešné pre celú švajčiarsku populáciu. Jedno z jeho hesiel znelo: „Srdcom hospodárstva by mali byť ľudia, nie peniaze.“

Družstvo Migros má dnes široký záber aktivít, má vyše 2,3 milióna členov a je najväčším švajčiarskym zamestnávateľom, ale nás zaujal jeho postoj v roku 1935 k ohrozenému švajčiarskemu hotelovému priemyslu. V snahe pomôcť bežným ľuďom cestovať na dovolenku vzniklo cestovné družstvo Hotelplan. Bolo také úspešné, že už o 2 roky neskôr s ním cestovalo 25 762 Švajčiarov a 47 969 cudzincov. Pomohlo tak nielen samotným obyvateľom, ale aj švajčiarskej ekonomike, ktorej priniesol dodatočné tržby vo výške minimálne desať miliónov švajčiarskych frankov. 

Aj my, členovia Tradičného družstva, chceme výhodne dovolenkovať. Nastavili sme si preto našu stratégiu tak, aby sme dovolenkovanie využili na budovanie našich aktív. Preto sme si kúpili Hotel Raj v nádhernom prostredí Národného parku Slovenský raj. Vďaka jedinečnému dovolenkovému programu, ktorý si výhodne spláca každý člen družstva, vieme využiť kapacity apartmánov vo vyše 2700 destináciách na celom svete a ušetriť tak desaťtisíce eur počas svojho života. Nie každý člen si môže dovoliť vlastniť apartmán a využívať ho na dovolenky, ale ak sa v družstve spojíme, výsledkom je to, že vďaka spoluvlastníctvu si užívame výhody, ku ktorým by sme ako jednotlivci nikdy nemali prístup.

Vzájomná pomoc a spolupráca si nekladie žiadne obmedzenia. Družstvo môže vzniknúť všade tam, kde sa ľudia spoja, aby si vzájomne pomohli.

Ak chcete vedieť čomu sa venujeme, spoznajte nás bližšie napríklad vo videu TU. Môžete si prečítať aj ďalšie naše blogy, v ktorých sa venujeme družstevníctvu a družstvám.

Členovia Tradičného družstva 

Zdroj o družstve Migros: O družstve Migros sa dočítate v článku Karola Dučáka v Družstevných novinách tu: 

1.časť https://www.td-coop.eu/post/zrod-švajčiarskeho-družstva-migros

2.časť https://www.td-coop.eu/post/kopie-zrod-švajčiarskeho-družstva-migros-2-časť-článku